350 let milosti a služby
350 let milosti a služby

Sestry voršilky oslavily na Slovensku významné jubileum

V sobotu 13. června 2026 se slovenské sestry voršilky spojily s hosty z celé Evropy, aby společně poděkovaly za požehnaných 350 let od příchodu na Slovensko. Oslava významného jubilea se nesla v duchu vděčnosti, mezinárodního společenství a radostných setkání, která propojila historii se současností. Na tuto oslavu se sjely sestry z generalátu,Chorvatska, Polska i Rakouska. Zastoupení měly také sestry z České republiky, které přijely své slovenské spolusestry v tento historický den podpořit.

Duchovním vrcholem celého dne byla slavnostní mše svatá. Hlavním celebrantem byl apoštolský nuncius na Slovensku, Mons. Nicola Girasoli. Ve své homilii ocenil dlouhou, i když často nelehkou historii působení sester na slovenském území, a povzbudil je k dalšímu věrnému následování jejich charismatu. Do liturgie se aktivně zapojili také učitelé a žáci voršilských škol, kteří svou službou a přítomností vytvořili nádherné společenství.

Po skončení bohoslužby program pokračoval kulturním zážitkem. Přítomní si vyslechli hudební pásmo, které bylo proložené úryvky ze života sester a zakladatelky řádu, svaté Angely Merici. Umělecké vystoupení přineslo chvíle ztišení, dojetí a vděčnosti za odkaz, který sestry už po staletí předávají dalším generacím.

Po společném obědě, který byl skvělou příležitostí k neformálním rozhovorům a sdílení, následoval další kulturní program. Ten si vzali na starosti současní i bývalí studenti gymnázia sester. Mladí lidé vnesli do oslav obrovskou energii, radost a svědectví o tom, jak mocný vliv má voršilská pedagogika a duchovní vedení i v dnešní době.

Sobotní jubileum bylo sice ohlédnutím za 350 lety bohaté historie, ale především bylo dnem plným srdečných, milých a živých setkání. Ukázalo, že velké společenství sester voršilek učitelů, studentů a přátel má stále jedno společné srdce.